This website is also available in English!

Would you like to switch to the English version?

Yes, switch to English
or

Metody nawożenia akwarium

Nawożenie to kluczowy element opieki nad akwarium roślinnym. Możliwości oraz dostępność różnych sposobów oraz metod nawożenia jest z biegiem lat coraz większa. Oprócz dobrego nawozu mikroelementowego zawierającego żelazo, przeważająca wielkość zbiorników będzie wymagała nawożenia makroelementów aby zapobiec wystąpieniu niedoborów pokarmowych u roślin.

Chcielibyśmy przybliżyć Pańtwu w szczegółach kilka systemów nawożenia wraz ze wskazaniem ich zalet i wad.

Nielimitowany dostęp do składników pokarmowych na przykładzie metody Estimative Index (EI), która opiera się na regularnym dodawaniu nawozu co 1-2 dni.

Ograniczony dostęp do substancji odżywczych na przykładzie PMDD (nazywanego również PPS Pro), który polega na codziennym dawkowaniu nawozów płynnych i zakładniu zbiornika przy użyciu podłoża wzbogacanego.

Ogólne wytyczne poszczególnych metod nawożenia, to jedynie podstawy na jakich powinniśmy opierać i dostosować system nawożenia do wymagań naszego akwarium. Ważne, aby indywidualnie modyfikować i dobierać odpowiednie dawki do każdego akwarium. Każdy zbiornik jest inny, posiada inną obsadę roślin, ilość gatunków i będzie indywialnie reagować absorbowaniem różnej ilości poszczególnych składników odżywczych. Na początku możesz trzymać się sztywno zasad nawożenia poszczególnych metod i stopniowo dopasowywać je do wymagań twoich roślin i charakterystyki zbiornika.