This website is also available in English!

Would you like to switch to the English version?

Yes, switch to English
or

Podstawowe kształty aranżacji

Podczas zastanawianie się nad formą naszej aranżacji warto wiedzieć o 3 podstawowych formach: trójkątna, wyspa i kształt litery U. Oczywiście powyższe style mogą być łączone. Niejednokrotnie z właśnie takich scaleń otrzymujemy najciekawsze krajobrazy.

Trójkąt

Aranżacje w formie trójkątnej tworzą uporządkowany styl. Mamy dużo miejsca i swobody jeśli chodzi o dobór i rozmieszczenie elementów dekoracyjnych i roślin. W przypadku tego stylu ważne jest aby grubość podłoża zwiększała się ku tylnej ścianie. Pozwoli to osiągnąć wyraźniejsze złudzenie głębi aranżacji. Zastosuj cienką warstwę podłoża przy przedniej szybie a także przy bocznych jeżeli są widoczne dla obserwatora. Iluzoryczną głębie aranżacji pomaga podkreślić odpowiedni dobór roślin. Na pierwszym planie zastosuj gatunki niewysokie o małych liściach. Większe i bardziej okazałe rośliny sadź z tyłu akwarium. Obniżanie wysokości roślin zastosuj nie tylko od tylnej do przedniej szyby ale również od lewej do prawej strony i na odwrót.

Layout Copryight: Takashi Amano 2010, ADA Galerie Japan

Kształt litery U

Ten rodzaj kształtu aranżacji jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Rośliny i dekoracje umieszczamy po obu stronach akwarium pozostawiając trochę miejsca po środku. Miejsce to nazywa nieraz alejką powinno podkreślać głębie zbiornika. Ważne aby alejka nie była usytuowana centralnie w środku akwarium (wyjaśniamy to zagadnienie w artykule „Złoty podział”). W dużym skrócie, stosunek podziału długości akwarium powinien być nierównomierny i wynosić ⅓ ÷ ⅔. Podstawowa zasada: unikaj symetrii za wszelką cenę.

Layout Copryight: Takashi Amano 2010, ADA Galerie Japan

Wyspa

Typ kształtu aranżacji akwarium przeznaczony raczej dla bardziej zaawansowanych. Sztandarowy przykład to aranżacje z zastosowaniem korzeni i kamieni umieszczonych na środku zbiornika obsadzonego średnimi i wysokimi roślinami. Centralizacja kompozycji skupia uwagę widza na środku akwarium dlatego szczególnie ważne jest dobre zaplanowanie kompozycji oraz zwrócenie uwagi na aspekty praktyczne. Przód i boki tego typu kompozycji zazwyczaj obsadzamy wolniej rosnącymi roślinami trawnikowymi. Zamiast niskich roślin trawnikowych często pozostawione są również niezagospodarowane powierzchnie wysypane piaskiem lub drobnym żwirem dekoracyjnym.

Layout Copryight: Takashi Amano 2010, ADA Galerie Japan

Tworzenie perspektywy

Ten rodzaj aranżacji zwiększa złudzenie głębi akwarium. Takashi Amano używa tej techniki w kilku swoich ostatnich realizacjach. Boki akwarium już przy przedniej szybie są obsadzone stosunkowo wysokimi roślinami łodygowymi. W środku aranżacji mamy obszar porośnięty roślinami trawnikowymi. Umożliwia to swobodną obserwację środkowego planu akwarium oraz jego tyłu. W centralnej części akwarium, zwłaszcza tej niższej powinniśmy użyć roślin o drobnych liściach i postarać się o nadanie tyłowi akwarium charakteru widzianego z dalekiej odległości wzgórza otoczonego drzewami.

Layout Copryight: Takashi Amano 2010, ADA Galerie Japan