This website is also available in English!

Would you like to switch to the English version?

Yes, switch to English
or

Pierwszy plan

Pełni on kluczową role w całej aranżacji. Przyciąga wzrok obserwatora, łagodnie przechodzi w środkowy plan wyższych roślin. Co więcej, podkreśla głębie aranżacji. Pierwszy plan jest często nazywany również planem roślin trawnikowych. Istnieje wiele odpowiednich roślin mogących zapełnić tę przestrzeń. Bardzo często różni je sposób rozmnażania się. Jedne rozmnażają się przez rozłogi, drugie przez kłącza a liście innych wyrastają z łodygi. Popularnym przykładem tego typu roślin jest Glossostigma elatinoides, zwana potocznie „Glosią”. W szybkim tempie za pomocą rozłóg zasiedla dno zbiornika stwarzając pożądane wrażenie zielonego dywanu. Drugim, równie popularnym gatunkiem jest Hemianthus callitrichoides zaliczanych do roślin łodygowych. Rośnie trochę wolniej od wspomnianiej Glossostigmy ale tworzy dużo bardziej zbite i przylegające do siebie ściśle struktury. Roślina często nazywana jest „Małym Heńkiem” bądź skrótem „HC” lub „HCC”.

Ślimaki, glonojady lub krewetki Amano wprost uwielbiają wykopywać sadzonki tych roślin czym często doprowadzają akwarystę do rozpaczy. Dlatego zalecamy poczekać z wpuszczeniem tych zwierząt do czasu chociaż częściowego ukorzenienia się roślin.

Wszystkie rośliny trawnikowe wymagają regularnego przycinania. Funkcjonalne i ostre nożyczki okażą się zatem niezbędne do tego typu pracy. Nie bój się cięcia. Rośliny po przycince nie będą wyglądać okazale ale w krótkim czasie „odbiją” i jeszcze bardziej gęsty dywan powróci do Twojego akwarium.

Oprócz powyższych roślin, jest dużo innych gatunków, które zawsze warto dobrać po konkretnej aranżacji. Ciekawą propozycją jest tzw. „trawka“ czyli Eleocharis parvula. Na potrzeby trawnik można również zastosować wyższe rośliny jeśli zadbamy o ich regularne cięcie. W artykule „Podstawowe kształty aranżacji” pisaliśmy o wysokich roślinach i ich optycznym pomniejszaniu wyglądu aranżacji. Warto pamiętać że atrakcyjne akwarium można często uzyskać przy użyciu różnych , niekoniecznie oczywistych środków.

Zielony dywan nie jest obowiązkową częścią każdego akwarium. Równie ciekawie i estetycznie mogą wyglądać obszary dna wysypane piaskiem lub drobnym żwirkiem. Kolor i struktura piasku tworzą intrygujący kontrast z pozostałą częścią kompozycji. Ważne, aby stworzyć łagodne przejście pomiędzy piaszczystą strefą akwarium a jego zagospodarowanym obszarem. Nieuformowane rośliny łodygowe na granicy piasku i podłoża wzbogacanego wyglądają nieatrakcyjnie. Najlepiej do tego celu nadają się rośliny o małych listkach, łatwe w formowaniu. Do tego celu oprócz roślin można użyć niewielkich skał, które często wykorzystywane są do zamaskowania granicy różnych rodzajów podłoża. Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia ale warto tworzyć aranżacje spójne i przemyślane. Zbyt wiele gatunków roślin czy materiałów dekoracyjnych wprowadza chaos do kompozycji. Czasami mniej znaczy więcej!

Sadzenie Hemianthus callitrichoides “Cuba”

Wyjmij roślinę z opakowania. Usuń wełnę, w której roślina była posadzona (lub pożywkę dla roślin w przypadku roślin z hodowli in-vitro). Resztki wełny mineralnej mogą zostać na roślinie – nie stanowi to problemu. Rozdziel roślinę na mniejsze sadzonki.

/images/aquascaping/aquascaping-hcc-04.jpg/images/aquascaping/aquascaping-hcc-05.jpg

Aby zapewnić dobry start, potrzebujesz wystarczającą ilość roślin od samego początku (około 80% powierzchni dna powinno być obsadzone). Rośliny trawnikowe należy zawsze dzielić na mniejsze porcje i sadzić w regularnych odstępach co kilka centymetrów. Na zdjęciu standardowa ilość Hemianthusa z koszyczka podzielona została na 4 części. Stworzą one w niedługim czasie ładny dywan. Do sadzenia polecamy pęsety akwarystyczne, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę.

Przycinanie Glossostigma elatinoides

Po poprawnie wykonane przycince, Glossostigma powinna zostać prawie bez liści. Jedene co powinno być widoczne to kłącza rośliny. Możesz dojść do wniosku, że efekt po przycince jest mało estetyczny. Nim się obejrzysz, Twój dywan będzie wyglądał jeszcze lepiej niż przed przycinką. Gwarantujemy!

Po kilku dniach Glossosotigma zaczyna wracać do formy z przed przycinki i normalnie się rozwija. Po pierwszej przycince, nowe liście są zazwyczaj dużo mniejsze niż przed. To dodatkowy plus całego zabiegu. Dodatkowo zielony dywan będzie zdecydowanie gęstszy i ładniejszy.

Efekt widoczny na poniższym zdjęciu. Roślina jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, ma bardziej „zbitą” strukturę co czyni trawnik jeszcze ciekawszym.